Slimák Henry

Slimák Henry

Knihy Kataríny Macurovej majú u nás rozhodne špeciálne miesto. Podľa môjho skromného názoru je autorka nie len majstrom slova, pretože jej detské knihy vždy obsahujú príjemný, ľahko čitateľný text s nábojom humoru a hlbokým posolstvom ale i majstrom nádherných čistých farebných ilustrácii. Špeciálne kniha o slimákovi k nám presne zapasovala. Totiž u babky majú deti dvoch gigantických afrických slimákov a veľmi radi ich nosia na rukách a pozorujú, ale rovnako si vystačia aj s tými slovenskými záhradnými. No a slimák Henry ? Malé slimáčiatko, ktoré sa narodilo bez slizu a tak nedokáže loziť po rastlinkách či stenách. Neudrží sa. Napriek tomu, že je iný, Henry sa nevzdáva a tvrdo sa sebe pracuje aby dosiahol to po čom túži. Či sa Henrymu aj napriek fyzickému hendikepu podarí splniť si svoje sen vám vrelo odporúčam prečítať.

michaela_books_life, 25.9.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Každý večer čítame tie isté knihy dookola a zisťujem, že pri nich Hugo vydrží čoraz kratší čas… proste ich už pozná naspamäť (a ja tiež). Ešteže budú tie Vianoce a narodeniny. Zachránila nás naša prvá kniha od obľúbenej autorky detských kníh Kataríny Macurovej. Slimák Henry je knižka pre deti okolo troch rokov. U nás je slimák ako zvieratko veľmi obľúbený, dokonca by ho Hugo chcel aj ako figúrku na hranie, zopár takých zvieratiek má, ale vždy opakuje “slimák neni”. Najradšej pozorujeme slimáky vonku po daždi. V tomto milom príbehu je jeden taký, ktorý sa narodil celkom bez slizu a tak to má o niečo ťažšie než ostatné slimáky. Túži vyliezť celkom hore na najvyššiu rastlinu a vidieť svet zvrchu. Podarí sa mu to? Pekný aj vtipný príbeh o inakosti, odhodlaní a sile pomoci.

matine.knihy, 23.9.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Knihami o prírode sa obklopujeme najradšej, a preto som sa veľmi potešila, keď som zistila, že na trhu máme ďalšiu takúto knihu od slovenskej autorky. Slimák Henry bol smutný, pretože sa nevedel šplhať po stonkách, ani kameňoch. Jeho pevná vôľa a odhodlanie zmeniť to mu pomohli pri trénovaní. Skúšal sa prilepiť medom i smolou, no tak vzácny sliz sa mu aj tak nepodarilo nahradiť. Preto začal cvičiť. Fitnes trénera síce nemal, ale mal náčinie v podobe skál, hrášku či kôstku z broskyne. Ako jeho tréning dopadol neprezradím, ale veľmi sme sa pri čítaní nasmiali. Minimum textu neodradí najmladších čitateľov a roztomilé, reálne ilustrácie pritiahnu ich pozornosť. Príbeh je zábavný, jednoduchý a podnetný. Henry je ako hlavná postava veľmi inšpiratívny. Pripomína, že hoci sme do vienka nedostali niektoré vlastnosti, či schopnosti, silou vôle, trpezlivosťou a pomalými krokmi sa k tomu môžeme dopracovať aj sami.

knihomolka_z_lesa, 22.9.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Kto by nepoznal knižky od slovenskej autorky Katky Macurovej. Na svete je jej ďalšia knižka, s ktorou sa tentokrát dostaneme do sveta záhrady a jej obyvateľov. Príbeh skrýva tak jednoduchú a krásnu myšlienku - aj keď sme iný, sme jedinečný. Nemusíme byť ako ostatní, stačí, ak máme okolo seba správnych priateľov a podarí sa aj nemožné. Jedného dňa sa narodí slimáčik menom Henry, ktorý je iný, ako ostatní. Nemá ani trošku slizu, aby sa mohol plaziť po rastlinkách, ako jeho kamaráti. Nevzdá to a začne cvičiť tak, aby bol silný a vyliezol na rastlinky aj bez slizu. Vedel rôzne akrobatické kúsky, stojky, balansovanie s kôstkou. Jedného dňa, keď bol pripravený, nastal čas sa vyšplhať na najvyšší kvet, no v polke cesty Henry nevládal, a tak hore mu pomohol pán slizniak, ktorý mal síce sliz, ale ten zas túžil mať takú ulitu, ako odvážny slimáčik. Odvtedy sa vždy našli ochotní kamaráti, ktorí Henrymu pomohli so šplhaním a on ich za odmenu naučil jeho akrobatickými kúskom a spoločne si založili Cirkus Henry. Táto nádherná knižka určite nesmie chýbať v žiadnej detskej knižnici.

dotkine_knizky, 14.9.2022
Odhaľ a spoznaj dinosaury

Odhaľ a spoznaj dinosaury

Rozhodne patríme k milovníkom dinosaurov od toho najstaršieho po najmladšieho člena rodiny. Koho by už len neuchvátili títo tajomní gigantickí tvorovia, s ktorými sme sa v priebehu evolúcie nestretli. Naozaj nestretli? Kniha okrem prezentovania mnohých zaujímavých informácií sa zameriava na priblíženie faktu, že aj dnešné vtáky sú jednou z mnohých skupín dinosaurov. Čo bude určite pre deti zaujímavý nový poznatok. Toto dielo drží ešte zopár výnimočných prvenstiev na svojom konte. Je to prvá populárno-náučná kniha o dinosauroch od slovenského autora. Antropológa, ktorý často svoje poznatky o dinosauroch podáva práve deťom na rôznych prezentáciách v školách a knižniciach. A presne takýmto štýlom, štýlom otvorenej prezentácie je kniha písaná. Ešte som sa s tým nestretla a veľmi to chválim. Tento pútavý spôsob vás doslova pripúta ku knihe. Autor s čitateľom neustále komunikuje, pýta sa a odkrýva aj kúsok seba. Navyše ešte jedna vec núti deti pozorne počúvať text, na každej dvojstránke, ku každému dinosaurovi nájdete trojotazkový kvíz. Dcérku veľmi baví na otázky odpovedať a o to viac sa teší, keď vie správnu odpoveď. Obrovským šokom pre nás bolo, že aj po prečítaní mnohých kníh o dinosauroch nás autor v knihe prekvapil nejedným dinosaurom, o ktorom sme nikdy predtým nečítali. Knihe tlieskame a odporúčame

michaela_books_life, 18.7.2022
Ako Fin zaplavil svet

Ako Fin zaplavil svet

U nás doma zbožňujeme takéto typy kníh. Na túto, sme sa obzvlášť tešili. Je to síce humorný príbeh, no skrýva sa v ňom aj hlbšia myšlienka. Núti nás zamyslieť sa nad tým, že zabudnúť na niečo, môže byť niekedy aj jedna veľká pohroma. Dôkazom je aj vtipný príbeh malého chlapca menom Fin, ktorý nechal jeden večer pustenú vodu z kohútika. “Vytopí “ priam celý svet. S kým sa stretne a ako to dopadne, to už nechám na vás, nebudem predsa prezrádzať koniec.

dotkine_knizky, 15.6.2022
Ako Fin zaplavil svet

Ako Fin zaplavil svet

Už som to spomínala aj v stories, ale táto kniha mi dosť pripomína tvorbu Katky Macurovej. Jej knihy sú síce vhodné poväčšine od nižšieho veku, ako Fin, ale má to veľmi podobný štýl. Fina si Emka chcela prečítať hneď, ako som ho priniesla domov, dokonca ho uprednostnila pred nami veľmi obľúbenou Marianne Dubucovou a jej novinkou Medveď a šepot vetra. Na tejto knižke sme sa zasmiali, príbeh je hrozne milý. Fin je jeden popleta a zábudlivec a zabudne vypnúť vodu po umývaní zubov. A tak sa voda z umývadla valí, až zaplaví celý svet. Aké to však má dôsledky? Niekto sa teší, niekto nie, je to proste sodoma gomora. Adam Stower je v zahraničí obľúbený autor a ilustrátor detských kníh a ja dúfam, že mu u nás vyjdú aj ďalšie. Fina veľmi odporúčame, ak hľadáte milú, vtipnú a neokukanú knihu pre deti od cca 3 rokov.

shoshana_mayek, 15.6.2022
Stane sa zázrak

Stane sa zázrak

Stane sa zázrak je nádherná novinka, ktorú napísala Zuzka Štelbaská a ilustroval Adrián Macho. Ja osobne som už netrpezlivo čakala na jej vydanie, pretože spolupráca dvoch talentovaných ľudí nemôže dopadnúť zle. Kniha je napísaná veľmi poeticky a pôsobí na mňa ľahučko ako vánok. Pointou je, že v živote sa stále len niekam ponáhľame, stále máme čo robiť, vlastne sa už nevieme ani nudiť. A pritom to zastavenie sa a ničnerobenie je také potrebné. Na to, aby sme dokázali precítiť svet a život samotný. Nadýchnuť sa energie, vydýchnuť všetko nepotrebné. Ako v jóge. A objavíme to, čo nám uniká. Text však podľa môjho názoru učaruje viac dospelým, ako deťom, napriek tomu, že ide o detskú knihu. Samozrejme to tým našim detičkám pri čítaní vysvetlíme, o čom ten text je, ale docenia ho skôr dospelí, ktorí pri knihe tak trošku precitnú. Deti sa nenaháňajú ako my dospelí, pre ne je prirodzené, že dokážu vychutnať momenty v živote. Téma zastavenia sa a vychutnania si momentov v živote im teda asi veľa nepovie. Ilustrácie však dostanú všetkých od 0 do 1000 rokov. Sála z nich na mňa neskutočné teplo a pokoj. Kniha je nádherná od prvej až po poslednú stranu a ilustrácie Adriána Macha sú opäť raz dokonalé.

shoshana_mayek, 13.6.2022
Stane sa zázrak

Stane sa zázrak

Niektoré detské knižky jednoducho vyčnievajú viac než iné. A Stane sa zázrak je jednou z nich. O dychberúcich ilustráciách Adriána Macha azda nemusím písať nič špeciálne. Stačí len pohľad na samotnú obálku. Ale čo rozhodne zaujme aj rodičov detičiek, to je text, posolstvo tejto knižky. Také jednoduché, ale súčasne dôležité. To, na čo dennodenne často zabúdame. Ďakujem za pripomenutie a verím, že aj Hugo si túto krásnu knižku zamiluje

matine.knihy, 4.6.2022
Stane sa zázrak

Stane sa zázrak

Keď sa spoja dvaja talentovaní ľudia, vznikne niečo tak krásne ako táto knižka. Príbeh je pripomienkou, že nech máme toho naloženého akokoľvek veľa na pleciach vždy si treba nájsť čas vypnúť a len tak sa nechať unášať. V zhone si človek nevšimne všetky krásy života. A práve na maličkostiach záleží, tie robia všetko krajšie a zázračnejšie. Kedy naposledy ste si len tak sadli a pozerali napríklad na nebo a uhánajúce oblaky. Kedy ste si užívali šum stromov alebo zvuk tečúcej rieky. Človiečik sa tiež hnal iba za prácou a pritom si nevšímal svet okolo seba. Svet, ktorý je rozmanitý a dáva veľa možností. Čo sa však stane, keď zastane čas?

s.knihou.v.ruke, 30.5.2022