Rýchlosť svetla hviezd

Rýchlosť svetla hviezd

Rýchlosť svetla hviezd je vizuálne jedna nádherná kniha. Videla som ju na instagrame Albatrosu, ale ani zďaleka som nečakala, že bude tak úžasná. Dozviete sa tu naozaj veľmi zaujímavé fakty a to veľmi jednoducho. Popisy nie sú náročné a ani dlhé a obrázky sú prepracované. Môžete si prečítať o možno nezaujímavý témach, tak, aby vás to zaujalo. Kniha je pekne rozdelená na 4 celky, Fyzika, Zvuk, Svetlo a Vesmír. S deťmi sme knihu ešte poriadne neprestudovali, no myslím si, že toto je jedna z tých kníh, ku ktorej sa budeme neustále vracať.

kniznica_u_petky_a_davidka, 15.4.2022
Mackov najlepší kamarát

Mackov najlepší kamarát

Petra Horáčka asi veľmi predstavovať nemusím. Český spisovateľ a ilustrátor pre deti, ktorého tvorba kedysi vychádzala len zahraničí. Našťastie, sa v poslednej dobe môžeme tešiť aj zo slovenských a českých príbehov . Jeho knihy sú totálne vynikajúce pre deti od 2 rokov. Všetko milé, láskyplné príbehy. Napríklad kniha Mackov najlepší kamarát ukáže deťom, že mať dobrého kamaráta nie je samozrejmosťou, že nie je ľahké si ho nájsť a že vo dvojici je všetko krajšie a zábavnejšie.

ninnulina.cita, 12.4.2022
Chlapec, vtáčik a truhlár

Chlapec, vtáčik a truhlár

Chlapec, vtáčik a truhlár je taký skrytý poklad medzi knihami. Už len ten názov mi prišiel zvláštny. Tri pojmy, ktoré spolu až tak často nevidíme, tobôž, ak ide o detskú knihu. Čo ich spája? Vyrovnanie sa so smrťou. Osamelosť. Nekonečné priateľstvo a láska. Sú prepojené, navzájom spolu súvisia a spolu nám vytvárajú príbeh. Je to príbeh o ľuďoch, ktorí v živote zažili smrť a nepredvídateľnosťou osudu sa ich cesty prepletú a spoja. Táto zmena nenastane hneď, je to skôr náhoda a možno osud, ale je to viditeľné a nádherné. Mesto (ale aj miesto), ktoré autorka vymyslela je naozaj magické. Predstavte si, že ryby tu lietajú, na oblohe vidíte pestrofarebné vtáčiky. Znie to úžasne, občas som mala pocit, že sa tam nachádzam a užívam si jedinečnosť toho miesta. Za to ďakujem autorkinmu jedinečnému štýlu písania, stvorila niečo krásne v jadre niečoho ťaživého, niečoho, čo je nám blízke, ale zároveň máme z toho strach. Smrť blízkych a možno aj tá naša vlastná. Kniha je podaná citlivo, myslím, že by pomohla aj dospelému človeku, pretože tieto detské príbehy, v ktorých sa nachádza smrť, sú ako objatie, ktoré v tom momente potrebujete. A táto kniha vás zahreje nielen svojím príbehom, ale aj krásnym obalom, ilustráciami a kresbičkami na každej strane. Jednoducho nádhera.

fandomky, 30.11.2021
Chlapec, vtáčik a truhlár

Chlapec, vtáčik, truhlár

Stret so smrťou či vyrovnávanie sa so stratou sú témy, od ktorých sa tých najmenších obvykle snažíme uchrániť – zastierame, zľahčujeme, rozptyľujeme – no hoci s ťažkým srdcom, aj ich raz musíme oboznámiť so skutočnosťou, že umieranie je neoddeliteľnou súčasťou života. Úloha zdanlivo nepríjemná, no verte či nie, aj náročné správy možno podať s ľahkosťou, stačí ten správny príbeh. Napríklad taký, ktorý v sebe ukrýva čarovná knižka Chlapec, vtáčik a truhlár – na jednej strane smutný, melancholický, na druhej plný nádeje a toľko potrebnej lásky. Starec ubíjaný stratou a samotou, prežívajúci len z nevyhnutnosti a čoraz častejšie pomýšľajúci na smrť. Hladujúci chlapec, ktorý nečakane prišiel o všetko. Dvaja užialení cudzinci topiaci sa v bubline vlastného utrpenia, náhodné stretnutie, prekrásne vykreslené nepravdepodobné priateľstvo a k tomu štipka magického realizmu. Aj napriek tomu, že kniha sa nikdy celkom nevymaní spod dusivej atmosféry, ktorú so sebou bolesť a smrť prinášajú, Chlapec, vtáčik a truhlár je zároveň akýmsi majákom, svetlom v temnote – príbehom o znovuobjavení šťastia, o budovaní priateľstva aj napriek strate. Deti (a možno do istej miery i nás, dospelých) učí, že trúchliť je v poriadku, no zároveň dodáva nádej, že všetko raz prebolí.

Martina s hlavou v knihách, 14.11.2021
Bájky

Bájky

Natalie Portman vydala milú detskú knižku, v ktorej nájdete prebásnené tri klasické bájky O korytnačke a zajacovi, O troch prasiatkach a príbehu O mestskej a poľnej myši. Svojim humorom im vytvorila novodobú podobu, viac približujúcej sa súčasnosti, kde v básňach spomína napríklad aj mrakodrap, či čínske paličky. Avšak stále si zanechávajú aj tradičnú podobu, kde vždy na konci z príbehu plynie ponaučenie. Prekladať anglickú báseň do slovenčiny je podľa mňa veľká výzva. Sem tam kostrbaté rýmy rezonovali v mojich ušiach, no objavili sa naozaj len minimálne. Knižka je plná krásnych ilustrácií, ktoré detičky jednoznačne zaujmú :) Smiech a zábava s deťmi jednoznačne garantovaná

dotkine_knizky, 10.11.2021
Chlapec, vtáčik a truhlár

Chlapec, vtáčik, truhlár

Dej sa odohráva v typickej dedinke, v ktorej žijú naozaj rôzni ľudia, ktorých autorka popísala veľmi reálne. Dedinka je však predsalen trošku neobyčajná, magická a teda nielen reálna, ale aj rozprávková. Hlavné postavy, chlapec, vtáčik a truhlár, sú naozaj sympatické, hneď som si ich obľúbila a celý čas im držala palce, nech to pre nich dobre dopadne. Príbeh ma v sebe aj isté tajomno, čo robí knihu napínavejšou. Chlapec, vtáčik a truhlár je veľmi pekná knižka, ktorá rozoberá naozaj ťažké témy, ale s citom, jemne a popritom čitateľovi naozaj veľa dá. V príbehu sa stretávame so smrťou, strachom, násilím a stratou, ale aj s nádejou a pochopením. Ukazuje nám ľudí plných hnevu, ktorí sú násilní a správajú sa naozaj zle. No taktiež nám ukazuje dobrákov, ktorí by sa pre druhých rozdali, a tak je to aj kniha o priateľstve, láske a pomoci tým, ktorí to potrebujú. Táto knižka je milá a pekná, ale aj veľmi smutná. Pri jej čítaní vami budú lomcovať všetky možné emócie. A tento výborne napísaný príbeh dopĺňajú milé ilustrácie a krásna obálka. Chlapec, vtáčik a truhlár je síce rozprávka, ale pokojne by som ju odporučila nielen deťom, ale aj dospelým. Úplne každému. Neoľutujete.

ll_booklover, 9.11.2021
Chlapec, vtáčik a truhlár

Chlapec, vtáčik, truhlár

„Rozhodol sa ostať, lebo ak raz prídete do Allory, stačí, keď zdvihnete hlavu k oblohe, a každý deň od rána až do noci sa vám pred očami odohráva čarovné divadlo.“ Ak vás nepresvedčila ukážka, neviem, čo viac by som dodala. Určite viete, že zážitky, ktoré vo vás zanechali najviac, sa najťažšie opisujú. Nuž a teraz si predstavte, že vás niečo roztrhá srdce na najdrobnejšie kúsky, a potom ho postupne po čiastočkách opäť zlepí len preto, aby ho na konci mohol kompletne roztrieštiť. Chlapec, vtáčik & truhlár je priam až smrteľne krásna knižka o vysporiadaní sa s koncom bytia a so životom ako takým, ktorý je nie vždy podľa našich predstáv. Stránky z krehučkého papiera pretkané jemnými ilustráciami nádherne dopĺňajú ešte krehkejší príbeh o osamelom truhlárovi, ktorému sa vďaka jednému čarovnému stretnutiu vráti do očí iskra, o chlapcovi, ktorý v jeden deň stratil všetko, ale zároveň našiel sám seba, a o vtáčikovi, ktorý spokojne čviriká, len aby ostatným vyčaril úsmev na perách. Nič vám nestojí v ceste, aby ste si sami na vlastné oči prezreli nezabudnuteľnú Alloru, zablúdili v jej uzučkých uličkách, nadýchali sa sviežeho morského vzduchu, spoznali najsrdečnejších ľudí na svete, čelili neodvratnému koncu a našli šťastie tam, kde mnohých iných postretol smútok. Výnimočné a nesmierne potrebné. Ak by ste si mali tento rok prečítať už len jednu knihu, nech je to táto.

laska ku kniham, 7.11.2021
Darkus a chrobáky

Darkus a chrobáky

Darkus nad tým nemusí dlho premýšľať, Darkus už dávno vie, čo si o ňom chrobáky myslia a nielen to, dokáže s nimi aktívne komunikovať! Ich spoločné priateľstvo, spočiatku možno kostrbaté, dokonca pretvorí na riešenie okolitých záhad. Priznám sa, knižku som si vybrala podľa rozkošnej obálky a zábavného námetu, nevenovala som sa hodnoteniam a ani som sa priveľmi nezamýšľala nad tým, či sa mi bude páčiť, len som sa na ňu prosto vrhla. Vďaka tomu som od nej nemala nijaká očakávania, a teda môžem byť viac než nadšená. Darkusove dobrodružstvá vo mne vyvolávali čisto-čistú ničím neponičenú radosť, srdce sa mi roztápalo pri jeho detsky naivnom, ale i tak pomerne vyspelom štýle riešenia problémov. Väčšinu času som sa s rukou pred ústami pochechtávala nad jeho originálnymi nápadmi a želala som si, aby som s podobným príbehom prišla ja sama a mohla si dotvoriť jeho pokračovania podľa vlastných predstáv. Takže ak hľadáte niečo rozkošné či už pre seba alebo pre drobca pod stromček (vekové odporúčanie je 8+, ale nevidím dôvod, prečo by sa príbeh nemohol zapáčiť aj mladším), siahnite po tejto. Možno pristihnete vaše dieťa, ako kľačí na zemi a zhovára sa s maličkými tvormi, ktorých vy považujete za obyčajný hmyz, a vytvára si tak skupinku neviditeľných pomocníkov. Vrelo odporúčam!

laska ku kniham, 5.11.2021
Zaša

Zaša

„Ľudia sa chcú Nemcom pomstiť za všetko, čo stratili. Ale na čo je dobrá pomsta? Budeš rovnaký ako tvoj nepriateľ…” Keď krátko po vojne objaví v lese trinásťročný Michail zraneného vojaka so svojou sučkou, ani len netuší, aké dobrodružstvo má pred sebou. Muža sa im s rodinou zachrániť nepodarí, no môžu sa pokúsiť zachrániť aspoň jeho psa. Zaša, ako im muž stihol prezradiť, je totiž nemeckým ovčiakom. Okrem toho, že v Rusku sa už takmer žiadne psy nenachádzajú, ľudia v sebe stále prechovávajú nenávisť voči všetkému, čo môže byť akokoľvek spojené s Nemeckom. Michail sa tak rozhodne urobiť všetko pre to, aby Zašu ukryl v tajnosti a vytvoril jej domov, aký si zaslúži. Nebezpečenstvo sa však ukrýva na každom rohu, a tak sú nútení vytvoriť pre Zašu dokonalé úkryty. Okrem mužov zo žltej dodávky sa pri ich dome čoraz častejšie objavuje aj malá Káťa, dcéra vydavateľa, ktorá je presvedčená, že muž, ktorého zachránili, mal psa a Michail so súrodencami a mamou o tom vedia viac, než tvrdia. Rozprávačom príbehu je malý Michail, a tak sa na celý dej pozeráme jeho detskými očami. Rozmýšľa však veľmi racionálne a každý raz, čo sa k ich domu niekto priblíži, cítiť z jeho rozprávania nervozitu a strach o Zašu, ktorú si zamiloval. Príbeh priateľstva medzi Zašou a Michailom je výnimočný a nádherný. Okrem obrovskej lásky chlapca a psa zároveň hovorí o priateľstve, ale aj vojne či nenávisti, ktorá sa ľudí zmocnila. Je tiež o nádeji, keďže vo vojne stratili otca, o ktorom už niekoľko rokov nepočuli, no stále veria, že je nažive a jedného dňa sa vráti.

knihomolky.wordpress.com, 31.10.2021
Babka a vtáčatko

Babka a vtáčatko

Knižky od Benjiho Daviesa sú jednoducho láska. Jeho detské príbehy patria k našim najobľúbenejším a zatiaľ žiaden nesklamal. Každá jedna kniha je plná krásnych ilustrácií a štipky dobrodružstva, ktoré vždy prinesie malému chlapcovi Noiovi do jeho života nového priateľa. Noi letné prázdniny trávi u babičky. Jedinými obyvateľmi skalnatého brala, kde býva, sú okrem nej poletujúce vtáky v okolí. Babka je však veľmi zaneprázdnená a trávi málinko času hrou s vnukom. No neposedný chlapček sa nudí, a tak sa jedno ráno vyberie na malú expedíciu po ostrove sám. V diaľke objaví skalu,ktorú celú prebáda. Príde dážď, zosilnie vietor a Noi chce prečkať živelné počasie v nej. Zrazu do jaskyne priletí malý vystrašený vtáčik. Chlapček sa o neho rád postará, no už je najvyšší čas vrátiť sa späť domov. Ale ako? Hurá! Prišla záchrana. Babička na člne. Po ceste domov zachránili aj ďalšie premočené vtáčiky a doma sa o ne obidvaja postarali. Keď búrka pominula, vtáčiky odleteli. Ale nie všetky. Vtáčatko, ktoré Noi zachránil, chcelo s babkou ostať. Chlapec sa tomu potešil, babička už nebude bývať sama. Prežili spolu celé prázdniny plné dobrodružstva a s nimi aj poletujúce vtáčatko nad ich hlavami. Opäť nádherne hrejivý príbeh, ktorý budete chcieť čítať znova a znova. Ako my.

dotkine_knizky, 30.10.2021